Leszek Długosz
Oficjalna strona Poety

A jeśli to jest ten czas?
A na moim pasku - felietony "wSieci" - 21.02.2023

       A jeśli teraźniejszość wkroczyła z nieprzewidywalnym, niewyobrażalnym wcześniej zamiarem ? Z możliwością  wyrwania się Ukrainy z wiekowej niewoli, spod  uciemiężenia moskiewskiego Lewiatana ?... I oto  rysuje się  rzeczywista możliwość porozumienia polsko - ukraińskiego? Nadzieja uczciwego wzajemnego wybaczenia? Współpracy, która by nas wspólnie  wzmacniała i budowała ?  A jeśli mogłoby się ziścić  to, o co przez pokolenia zaabiegali Światli Sprawiedliwi i Mądrzy. Co oto się  wydaje  realne, obustronnie pożądane ?
       Odłóżmy na bok  porachunki przeszłości  - Zostawiliśmy tam  wiele, wiele z  dorobku wieków - Piękne miasta, wsie, dziedzictwo kulturowe, cmentarze... Przyjdzie czas na poczynione w duchu zrozumienia  szacunki i gesty. Teraz, Sąsiadom, składającym straszną ofiarę cierpienia, krwi i strat, musimy pomagać. Bez kunktatorstwa, nazwijmy siebie tak nawzajem, Bliskimi? Musimy pomagać naszym Bliskim. Uczyńmy co jest w naszej mocy, wołajmy po świecie, by Ich wesprzeć...
       Bo jeśli  to jest ten czas i rzeczywiście uda się  zbudować nową wspólnotę, prawdziwą więź? To będzie dar Losu?  Niech  będzie nazwana  jak komu odpowiada  ta szansa, na całkiem inne, odmienione,  jakże szczęsliwsze  ułożenia się tu nasze. Już nie we Wschodniej, a w Europie Środkowej.  Ten "gest - dar  Opatrzności” zmienić moze  bardzo, bardzo wiele.  - Módlmy się o to w  cerkwiach, ławrach , w świątyniach katolickich,  tu i tam, przed jednako Wszechmocnym Sprawiedliwym. Który może wszystko.
       I Ciebie, obywatelu wtedy wspólnego Królestwa,  kronikarzu państwa,  wychowawco wspólnych królów, przywołuję  Cię  spoza czasu i przestrzeni, z prośbą o  przyłączenie się  do tych  suplikacji i nadziei  - Janie Długoszu, pierwszy biskupie Lwowa.

PS.  Był pierwszym mianowanym przez Rzym biskupem w ustanowionym właśnie  wtedy we Lwowie biskupstwie. Zmarł niestety dwa tygodnie przed planowanym ingresem do katedry.


źródło: forum-belsat.eu